Stopkillinggames går kort fortalt ud på at fjerne firmaers mulighed for at stoppe spil, når de har lyst. Lige nu er der flere og flere spil, der kun udkommer digitalt, ikke kan downloades og har DRM-server, dvs. de skal altid være online for at virke, uanset om det er singleplayer eller online spil.
Nu er firmaer begyndt at lukke spil ned i takt med de synes du skal købe noget nyt. Det er fx MMO, som softwarefirmaer ikke gider mere og bare lukker, men på samme tid fjerner muligheden for, at der kommer private servere til spillet. The Crew’s singleplayer er et helt aktuelt eksempel, hvor UBI Soft besluttede, at singleplayer-spillet ikke længere skulle virke. Bom, færdig. Det er ikke rimeligt, at ens dyrt indkøbte produkter pludselig ikke virker. Fair nok, man lukker servere for onlinespil, men at forhindre os i at bruge vores dvd-skive i vores konsol/PC? Det går ikke.
I Frankrig er UBI Soft trukket i retten med krav om tilbagebetaling af over 2 mio. enheder.
“Ingen vil købe nye spil, hvis gamle fortsat virker”.
UBISoft, dødende softwarefirma 2025

Latterlige licensbetingelser
Ubi Soft mener endda, at du skal slette alle deres spil, når de bestemmer, at spillet ikke længere skal spilles, inkl. fysiske kopier. Det er ikke underligt, at UBISofts stjerne er nedadgående, og folk ikke gider købe deres spil…
Men i anslag af idioti lød deres forsvar: “Ingen vil købe nye spil, hvis de gamle fortsat virker”.
Til det er svaret naturligvis et voldsomt og bestemt dummeslag. For det første sælges der ny musik, selvom de gamle numre fortsat er der. Naturligvis. Det samme kan siges om film, bøger, malerier og alt andet kunst. Stoppede man med at købe musik efter at have fundet den perfekte LP med Elvis eller efter at have set Godfather, så købte man ikke længere film eller gik i bio??
For det andet, hvis man ikke mener, at ens nye spil er værd at købe, fordi gamle spil er bedre. Well, kig på dit produkt og overvej hvorfor. Det kan man gøre, mens man tænker over, hvor ufatteligt dumt det egentlig lød.
“Når en forbruger har købt et produkt, så tilhører det forbrugeren”, EU Vice President Nicolae Ștefănuță

Bedre lovgivning er nødvendig
EU Vice President Nicolae Ștefănuță er ikke en tilfældig politiker, han er derimod en af 14 vicepræsidenter i EU og har arbejdet for forbrugernes digitale rettigheder siden han blev valgt. Derudover har han en uddannelse indenfor IT. Han udtalte UBISoft og Nintendos ide om spil som licens tilsidesætter forbrugerloven og det kan man ikke gøre som privat firma. Forbrugerne kan aldrig stilles dårlige end lovgivning og det er et kæmpeslag for fx UBISoft og Nintendo, der tænker spil som en service. Han gik så langt som at sige at man ikke kan sælge et produkt og derefter tage det tilbage igen uden forbrugerens samtykke. Forbrugeren skal altså informeres tydeligt om man køber eller lejer et produkt og i såfald hvor længe den lejeaftale løber.
Du kan selv bakke op
Kort sagt handler det nok om, at lovgivningen ikke er klar nok på, hvad ejerskab af en digital ejendom er, og det er formålet med kampagnen at få den lovgivning. EU er forpligtet til at tage det op og se på lovgivning på området, hvis der indsamles 1,0 mio. underskrifter og det har man ramt. Det kan virke nytteløst, men for nyligt sikrede EU rettighederne til ens telefon ved at ens telefon skal opdates i mindst 7 år fra købstidspunktet og virke efter hensigten 5 år efter den er gået ud af produktion. Det er en kæmpesejr. Så det kan betale sig at råbe højt en gang imellem.
https://www.stopkillinggames.com/
Kilder (ekstern link)