Planet Outlaws var oprindeligt en 12-afsnits føljeton på omkring 20 minutter pr. afsnit med Larry “Buster” Crabbe som Buck Rogers. Serien blev senere klippet sammen til feature‑versionen Planet Outlaws, som optræder på adskillige public domain-lister og i gratis online arkiver, og betragtes generelt som værende i public domain i USA, da der ikke synes at være en gyldig eller fornyet copyrightregistrering for filmen.
I USA kan værker udgivet før 1964 blive public domain, hvis copyright ikke blev fornyet korrekt, eller hvis formelle krav, fx copyright-notice på prints, ikke blev opfyldt. Mange tidlige “B-film” og serialudgaver falder i denne kategori, og Planet Outlaws er en af dem.

Larry Buster Crabbe
Planet Outlaws har 30’erne og 40’ernes helt store amerikanske helt i hovedrollen, Larry “Buster” Crabbe. Buck Rogers og Jens Lyn kæmpede på det tidspunkt hårdt om det amerikanske publikums gunst. Dengang var det sådan, at hver forestilling startede med en nyhedsudsendelse, en fortsat serie, og først bagefter kom så aftenens film. Planet Outlaws kørte som en fortsat serie i biograferne i 1939; siden blev det så til en klippet film i 1953.
Buck Rogers er en amerikansk soldat, der fryses ned i nutiden (1940) og vågner i år 2500. Han opdager hurtigt, at en ond skurk har til hensigt at få kontrol over hele universet. Buck Rogers har dog andre planer.
Fra nazister til kommunister
Der er ingen tvivl om, at 1939 var præget af Hitlers terrorregime. I filmen hedder han Killer Kane og er tydeligvis inspireret af Hitler. Hele filmen har en tydelig parallel til naziregimet. Hjernevaskede soldater, der har hjelme på til at kontrollere deres tanker. Arbejderne arbejder, til de dør. Den oprindelige føljeton i biografen havde helt klart adresse til nazisterne.
Men i 1953 blev seriens oprindelige 237 minutter klippet om til en spillefilm på 71 minutter. Der ændrede man handlingen en smule, sådan at man nu kæmper mod ”the red menace”, altså ”den røde plage”. Naturligvis med adresse til Stalins Sovjet. Når man så den oprindelige udgave fra 1939, opdagede man hurtigt, at det var en føljeton. Handlingen blev trukket i langdrag, og den var ret beset ret kedelig. I den nye udgave har man valgt at skære godt og grundigt ned på filmens samlede længde, hvilket har gjort den mere seværdig.
Det er klart, at filmens effekter set med nutidens øjne i bedste fald kan betragtes som primitive, men det er en unfair sammenligning. Set med datidens budgetter og muligheder er man gået temmelig langt for at gøre effekterne spektakulære, og der er næppe tvivl om, at Planet Outlaws dengang har virket efter hensigten.

Fremtiden set med 1939 øjne
Det er sjovt at se, hvordan man i 1930’erne forestillede sig fremtiden i år 2500. Der er ingen computere, mobiltelefoner, end ikke radar er der kommet frem. Piloten på rumskibet må se ud af vinduet for at se, hvad der sker udenfor. En komisk detalje er også, at hvert rumskib åbenbart kun har et enkelt sæde, mens resten af besætningen står op. Filmens tekniske kvalitet er milevidt fra den standard, vi er vant til i dag. Den er lidt kornet og uklar, og man kan tydeligt se, hvor der er blevet klippet. Men den giver et godt billede af datidens film, og det her er en af de bedre.

Hvem var Crabbe?
I hovedrollerne finder vi først og fremmest Larry ”Buster” Crabbe (1907-1983), der medvirkede i over 100 film helt frem til 1982.
Buster Crabbe var tidligere elitesvømmer og havde sat verdensrekord på 400 m fri ved OL i 1932. Da han kom hjem som folkehelt, tog han til Hollywood, hvor han samme år spillede Tarzan i Paramounts udgave, mens Johnny Weismuller spillede Tarzan for MGM. I de kommende år smed de to selskaber Tarzan-film ud på samlebånd, og kvaliteten blev derefter. Siden medvirkede han i over 100 film og tv-serier. De fleste westerns, men hans mest interessante bidrag til filmhistorien blev ubetinget hans sci-fi-roller som Buck Rogers og ikke mindst Jens Lyn-filmene.
Crabbe nåede at spille Buck Rogers i adskillige film. Sjovt nok spillede han ligeledes Flash Gordon (Jens Lyn). De to filmuniverser mindede en del om hinanden, og de to karakterer endte da også med ofte at blive forvekslet og rodet sammen. Det har helt sikkert ikke gjort det nemmere, at man benyttede den samme skuespiller.

Sensommeren
Efter 2. verdenskrig gik Crabbes karriere ned ad bakke. Det var nu hans egen skyld, da han valgte at bruge mere tid på sit firma, der lavede swimmingpools, alt imens han var med i tv-serier, hvoraf den bedste var Captain Gallant of the Foreign Legion.
I en alder af 71 havde han en mindre rolle i den nye Buck Rogers tv-serie fra 1979. Fire år senere, i 1983 (75 år), døde han af et hjerteanfald efter at have snublet over en papirkurv.
Et ikon i sin samtid
Buck Rogers blev et ikon i sin tid, der kom et radioshow, og der kom tegneserier af meget svingende kvalitet, bygget på karakteren Buck Rogers. De eneste tegneserier, der i dag med sikkerhed er Public Domain i hvert fald i USA, er stribetegneserien fra 1929 og det er fordi den er fra før 1929.

Den bestod af flere hundrede striber og typisk blev de produceret på rekordtid. Den blev lavet af Phil Nolan og Dick Calkins og det var på akkord, så jo hurtigere der blev smækket noget sammen, jo hurtigere kunne man komme hjem eller lave sine egne serier.
Planet Outlaws er et godt billede af datidens sci-fi-eventyrfilm, og du kan finde den her: https://youtu.be/b2Nl4GxY5bI?si=tcKRmWF9x-4chS7H
