Commodores telefoner falder i pris, Sony stjæler dine film, Citizen Vigilante er 2. mest sete film og Microsoft vil pumpe flere penge i AI og bruge endnu mindre energi på deres produkter. EU vil hellere begrænse din ytringsfrihed end fornærme, og dele af England vil fjerne VPN, så befolkningen ikke oplever “misinformation” – hvem der så skal afgøre, hvad der er “misinformation” må tiden jo vise. Ja, det er en vild tid vi lever i. George Orwell ville ikke have troet det kunne gå så galt.
Telefonen
Commodores flip telefon er fortsat i støbeskeen (Callback 8020) og fans/kunder er fortsat i tvivl. Men nu er prisen faldet til $399 og primært fordi man har fjernet luksus høretelefonerne. Om det er en god ide eller ej må tiden vise, men jeg har mere end svært ved selv at købe en telefon på nettet til flere tusinder uden at have haft den i hånden først. Hvor kan vi se, føle og mærke den? Først skal den lige udkomme og så må vi se om man får den i nogle butikker eller ved messer. Ikke destro mindre har over 8000 forudbestilt den i skrivende stund, så jeg er sikker på Commodore er godt tilfreds.
Forventet ankomst er efteråret 2026.

Europa vil ikke fornærme folk
Citizen Vigilante blev nummer 2 på henholdvis Apple og Prime liste over sete og købte film. Imens har UK og Tyskland de facto har forbudt den. Man vil nemlig ikke give den en aldersrating og derfor kan den ikke sælges eller lejes. Begrundelsen er, at den vil “fornærme, opilde til selvtægt og rummer hadtale” Man (de facto) forbyder altså et filmmedie i Europa. Jeg synes der skal meget til at forbyde en film. Et af punkter er altså at den vil fornærme en befolkningsgruppe. Javel, ja, jeg tvivler ligefrem på at hverken Harlem eller Bronx var glade for Death Wish eller Kroatien jublede over at blive fremstillet, som de blev i Hostel osv.
Så er der, det med at det bare er en “højreorienteret der hader alle muslimer og mørke”. Well, han er sammen med mørk kvinde og forsvarer tydeligvis en tyrkisk buschauffør. Det afliver fuldstændig det argument, han bekæmper kriminalitet og gør filmen samfundsrelevant. Og i særdeles er det relevant at bemærke systemet i Tyskland og UK’s respons.

Og som en personlige note: Opforder Punisher, Daredevil, Death Wish osv. ikke ligeså meget (=lidt) til selvtægt som Citizen Vigilante. Ville Europa egentlig reagerer på samme måde, hvis det var Warner, der havde udgivet filmen? Jeg tvivler.
I samme boldgade vil dele af UK’s Labour også forbyde VPN (det kan man ikke teknologisk i praksis dog) for at “forhindre misinformation” og materiale der kan “fornærme”. Dog er der ikke flertal for det. Men så ved folk da hvad de kan forvente, hvis de stemmer på det parti.
Endnu flere penge i det sorte hul
Microsoft vil i løbet af juli fyre omkring 10% af deres ansatte forlyder det. Der skal spares for at satse mere på AI. I juni 26 har Apple, Amazon, Microsoft og Nvidia tabte 2300 mia. (kr) i værdi (nej, det er ikke en skrivefejl). Det bringer yderligere liv i rygterne XBox’s forestående død, XBox har forøvrigt igen hævet priserne på deres abonnement service. Der skal jo penge til hullet. Udgifterne til AI er steget med 66% og flere og flere begynder at overveje om det egentlig er en god ide at pumpe flere penge i.

Sony stjæler dine film
Og så har Sony erklæret at de sletter 501 film i dit bibliotek 1. september og begrundelsen er at de ikke ejer produktet, de har solgt dig. Det står på side 37 ud af 98 siders aftale med dig som forbruger at de definere salg anderledes end alle andre. Hvordan kan man overhovedet lovligt sælge et produkt, der ikke er ens eget. Hvor er der brug for en ny lov mod disse techfirmaer.
Og så vil Sony lukke din PS3 ned i september, som i fjerne alle dine spil fra din fysiske konsol. Så hiv stikket ud og undlad at opdatere den. Mere følger, når jeg læst mere om det. Lad os håbe det er falsk alarm.
